
budynek toalety publicznej

budynek toalety publicznej

wnętrze toalet dla mężczyzn

przekrój poprzeczny

wnętrze toalet męskich

kabina toaletowa

umywalnia
poprzedni projekt powrót następny projekt
TOALETA PUBLICZNA W TATRACH
- lokalizacja:Tatrzański Park Narodowy, Dolina Rybiego Potoku
- powierzchnia:87 m²
- rok:2008
-
opis:Jaka nowa forma wstawiona do Parku Narodowego nie zaburzy jego harmonii? Zadając to pytanie należy pamiętać, że Tatry to magiczne i symboliczne miejsce z charakterystycznym krajobrazem. Wpisanie nowej kubatury, czy to w formie architektury regionalnej, czy ultra nowoczesnej, w Tatrzański Park Narodowy będzie kolidowało z całościowym obrazem Parku, w którym jedynymi „publicznymi budynkami” są schroniska górskie, będące charakterystycznymi punktami na szlakach turystycznych. Idąc szlakiem napotykamy jeszcze jedną charakterystyczną, lecz niepozorną kubaturę. Jest nią skład bali drewna. Odwieczny element scenografii leśnych wędrówek. W tą czytelną, dobrze komponującą się z otoczeniem formę, wpisaliśmy betonowo-szklany prostopadłościan kryjący w sobie funkcję toalety publicznej.
ELEWACJA
Bale świerku pospolitego (najczęściej spotykanego gatunku drzewa w tej części Tatr) połączone ze sobą mocnymi śrubami ze stali nierdzewnej stanowią elewację. Okalają one szklano-betonowy prostopadłościan. Drewno chroni wnętrze przed nadmierną ilością promieni słonecznych, za dnia tworząc ciekawe wzory wewnątrz, zaś wieczorem zmienia się w ciekawy spektakl cieni za zewnątrz.
ESTETYKA WNĘTRZA
Zastosowane zostały 3 materiały drewno, stal i beton. Surowe wnętrze stanowi scenę dla gry światła i cienia przenikającego elewacje. Stalowe są elementy sanitarne i detale wykończeniowe, beton użyty został jako materiał konstrukcyjny, zaś drewno to elewacja i lekkie ścianki. - skład autorski:Tomasz Grębski, Piotr Guliński
- kategoria: grebski.pl > Architektura Wrocław, Nysa > TOALETA PUBLICZNA W TATRACH